У правовому полі України поняття «франшиза» не що інше як договір комерційної концесії, який ой як не легко помістився в голові в студентські роки.
Читийте також ЯК СТВОРИТИ ВЛАСНИЙ БІЗНЕС?
Цивільний кодекс розумними словами і постійними зворотами робить масло масляне із всіх описаних в ньому понять, а суть цього всього процесу в тому, що користувач купляє у відомого виробника право користуватися торгівельною маркою, промисловими зразками, винаходами, комерційними таємницями на умовах того, хто володіє цим правом (право). Все просто як двері виявляється.
Такий договір укладають обов’язково письмово і він реєструється ДЕРЖАВОЮ ПРАВОВОЛОДІЛЬЦЯ. На практиці органи реєстрації часто відмовляються провести таку дію, так як по суті законодавством цей процес не регулюється, є лише згадка про те, що це треба зробити. Тому. Щоб вберегти себе від недобросовісного виконання договору іншою стороною таку реєстрацію здійснюють в судовому порядку.
Таким чином правоволоділець передає користувачу певну технічну документацію та інформацію, необхідну для ведення бізнесу по фаншизі і надає всі необхідні консультації. При цьому він має право контролювати якість послуги чи товару, які ви надаєте.
Користувач повинен дотримуватися всіх рекомендацій по якості і технологіях. Він не може вибірково надавати послугу. Це означає, що клієнт чи покупець може розраховувати, що якщо в його місті відкрився заклад відомої марки, то він отримає всі блага, які надає правоволоділець. При цьому користувач не може розголошувати надану інформацію будь-кому і зобов’язаний погоджувати місце розташування закладу.
Читайте також 4 СПОСОБИ ВИКОРИСТАННЯ INSTAGRAM ДЛЯ БІЗНЕСУ
Таким чином Ви можете працювати чиєюсь формулою успішного бізнесу і не витрачати час і кошти на розвиток і розкрутку свого з нуля. Здавалося б все дуже легко і просто, але треба пам’ятати про те, що це не зовсім Ваш бізнес, так як у випадку, коли право володільця не влаштовуватиме те, як Ви працюєте, він може розірвати договір і все.
Найбільш популярними і прибутковими у всьому світі вважаються заклади швидкого харчування, ресторани, магазини, хоча і інші сфери користуються популярністю. Справа в тому, що саме таких тип закладів дешевше відкрити в плані персоналу, приміщення, ліцензій і т. д.
В нашій державі існує безліч своїх українських володільців бізнесу, які дають франшизу, але це не означає, що ви не можете звернутися до світових гігантів.
У випадку, якщо Вас більше цікавить українська мережа, найкращим способом буде звернутися на пряму. На кожному сайті мережевої компанії можна знайти розділ, де можна дізнатися умови, на яких компанія надає франшизу, а також її ціну. Наприклад, гуглисо майт найближчого супермаркету «Наш край» і одразу бачимо, яку франшизу вони пропонують http://nashkraj.ua/franchayzing/umovy Таку схему пошуку перевірено, більш ніж на 10 закладах України.
Складніше буде з купівлею іноземної компанії. Звичайно, на їх сайтах теж можна знайти необхідну інформацію, але зв’язатися, обсудити умови і укласти договір буде значно складніше, особливо, якщо Ви не володієте мовою право володільця. На українському ринку є фірми-посередники, які представляють велику кількість право володільців. На їх сайтах можна знайти необхідну інформацію, наприклад, https://greens-idea.com/franchises/it/it-i-internet/instaphoto-1.html
Хвилюючим питанням є, де взяти кошти. Адже ціна такого готового бізнесу часто немаленька. В порівнянні з Європою і США, де існує багато програм, які спрямовані на покращені умови кредитування такого бізнесу, у нас все не так радісно, хоча компанії, які працюють по франшизі набагато стійкіші і рідше банкрутують. Це зумовлено тим, що всі деталі такого бізнесу продумуються правоволодільцем, який збудував його з нуля.
Дивіться також ЯКИЙ БІЗНЕС ВИГІДНИЙ У 2016
Через недосконалість законодавства у сфері комерційної концесії кредитуванням такого виду діяльності займається далеко не кожен банк, але такий можна знайти. Крім того, правоволодільці часто погоджуються бути поручителями такого кредиту, адже надання франшизи їм вигідно. Якщо бренд погоджується дати Вам франшизу, то він майже 100% впевнений в прибутковості.
Ще однією проблемою таких правовідосин являється те, що вони описуються тільки поверхово, деталі не врегульовані. Тому при укладенні договору потрібно регулювати навіть самі дрібні деталі. І це робиться не для галочки, а для того, щоб вберегти себе від небажаних ризиків обидві сторони.
Щодо оплати по договору, то існує три можливі варіанти:
– оплата однією сумою при укладенні договору;
– постійне роялті;
– невелика оплата при укладенні і роялті протягом дії договору.
Роялті може сплачуватись як фіксована сума чи відсоток від прибутку.
Проблеми виникають і в оподаткуванні. По суті роялті не оподатковуються ПДВ згідно ПК. Такі платежі не вважаються доходами платників єдиного податку. Плюс до того, якщо договір концесії не зареєстрований, то він вважається неукладеним. А це означає, що згідно ПК такі платежі не можуть вважатися витратами правокористувача.
На практиці тільки у фірм-гігантів є вступний внесок і високе роялті. Більшість надає франшизу без великої суми при укладенні. Існують також варіанти, коли ніякі платежі не потрібно здійснювати, фірма-правоволоділець має дохід від того, що ви реалізовуєте її продукцію. Отож, ми бачимо, що купити франшизу не завжди набагато дорожче, ніж відкрити новий бізнес.
При цьому, кожен правоволоділець визначає, який мінімальний стартовий капітал на відкриття бізнесу має у Вас бути.
Ви маєте також розуміти, що укладаючи договір комерційної концесії дуже часто Ви не можете регулювати ціни на товари, їх діапазон, а можливо і точну суму вказує правоволоділець. Існує варіант, коли цінова політика залежить від того, в яку місцевість продається франшиза. Тому, при пошуку готового бізнесу зважайте на те, яка ціна товарів на сайті магазину, наприклад.
Як бачимо, франшиза – неврегульоване питання українського законодавства, а тому при укладанні договору необхідно максимально точно врегулювати всі питання і зважити всі ризики такого бізнесу.
Залишити відповідь